Biblioteka

"Kto czyta, żyje podwójnie"

Umberto Eco

BIBLIOTEKA JEST CZYNNA:

 

poniedziałek 8.45-14.45

wtorek 8.45-14.45

środa 8.45-15.45

czwartek 8.45-14.45

piątek 8.45-14.45

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Z okazji obchodzonego corocznie w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (w tym roku pod hasłem "Biblioteka - to miejsce, w którym kwitnie wyobraźnia").

 

Program obchodów: 

1. Konkurs fotograficzny z książką w tle "Sleeveface" - termin do 27.10.2023

2. Wystawa "Legioniści polscy..."

3. Bookcrossing - biblioteka rozpoczyna akcję uwalniania książek. Książki można zostawić na regale w bibliotece  - cały miesiąc

4. Booktalking - krótkie zareklamowanie książki czytelnikom w bibliotece podczas przerwy

5. Konkurs "Na najładniejszą zakładkę" - dowolna technika wykonania (termin do 31.10.2023).    

CZYTANIE W PLENERZE - URODZINY JULIANA TUWIMA

13 września z okazji 129 rocznicy urodzin Juliana Tuwima, odbyła się akcja "Czytanie w plenerze". Wydarzenie zrealizowane było w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 promującego czytanie książek i korzystanie z bibliotek. Uczestnicy akcji siedząc na kocach mogli wysłuchać i wziąć aktywny udział w czytaniu wierszy Julina Tuwima: "Rzepka", "Lokomotywa", "Ptasie radio".

NARODOWE CZYTANIE 2023

"W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz..." (Krystyna Wodnicka)

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Dnia 8 września nauczyciele prezentowali fragmenty książki "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Uczniowie licznie zgromadzeni na boisku szkolnym mieli możliwość zapoznania się z utworem i z ciekawymi informacjami na jego temat, zamieszczonymi na tablicy szkolnej.

Narodowe czytanie'2020

We wrześniu 2020 roku nasza szkoła ponownie włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Uczniowie klasy VIII a prezentowali piękne fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego podczas kolejnych lekcji w kilku klasach i zachęcali do samodzielnego jej doczytania. W bibliotece zaś można było dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z „Balladyną”, między innymi – jak interpretował ją Jan Matejko, co wspólnego ma z nią kopalnia soli w Wieliczce, a imię „Skierka” – z grzybami, jakie działanie mają maliny i czy warto wykonać malinowe ciasto „Balladyna”.

Kamishibai a więzi szkolno-przedszkolne

W listopadzie 2019 r. troje aktywnych i twórczych ósmoklasistów wybrało się do Przedszkola Miejskiego nr 138 z prezentacją opowieści w formie teatrzyku kamishibai i – z zabawami tematycznymi. Było zadziwionych tym, jak bardzo przedszkolakom spodobał się teatrzyk i wszystkie proponowane plastyczno-muzyczno-ruchowe formy aktywności. Maluchy do tego stopnia nawiązały dobre relacje z uczniami, że z przyjemnością ich ściskały i z własnej woli, gdy nadszedł czas pożegnania, ustawiły się w kolejce, by zostać przez nich wziętym na ręce i przytulonym. Z kolei wychowawca przedszkolaków, widząc rodzące się talenty pedagogiczne uczniów, zaproponował im kontynuowanie współpracy w postaci wolontariatu. Gratulujemy pomysłowości i postawy naszej trójce ósmoklasistów.

Spotkania autorskie

Nasi uczniowie mieli niesamowitą okazję, by podczas Targów Salon Ciekawej Książki osobiście poznać dwie wspaniałe pisarki –rozpoznawalne i nagradzane autorki książek dla dzieci i młodzieży – panią Agnieszkę Tyszkę i panią Emilię Kiereś. Wraz z uczniami innych szkół, ciekawi życia prywatnego, publicznego i zawodowego, zadawali przeróżne pytania i uczestniczyli w twórczej rozmowie. Podejmowali także próby odgadnięcia dalszych losów bohaterów wybranych powieści tych autorek. Na pamiątkę spotkania uzyskali autografy.

Warsztaty decoupageu skorupkowego i wikliny papierowej

Czy w bibliotece można tworzyć piękne ekologiczne ozdoby? Czemu nie! Dzięki współpracy biblioteki szkolnej z 63. Filią Biblioteki Miejskiej, nie tylko poszerzamy swoje zainteresowania czytelnicze, ale również rozwijamy zdolności plastyczne wykonując kolorowe talerze techniką decoupageu skorupkowego (Wy też nie wyrzucajcie do kosza skorupek od jaj!) czy – gwiazdki i serduszka z papierowych rurek. Świetna i pożyteczna zabawa!

Japoński teatrzyk przedstawia

W drugim semestrze czworo uczniów z klas VII uczestniczyło w projekcie „Teatr kamishibai – jak stworzyć i przedstawić nietypową formę książki?”. Miało okazję poznać historię kamishibai – japońskiego teatrzyku papierowego – oraz szczegółowe zasady jego tworzenia. Uczniowie mogli obejrzeć kilka przedstawień tego typu spektaklu ilustracji. Następnie opracowali scenariusz prezentacji na podstawie wybranej przez siebie opowieści, rozdzielili między siebie zadania i przygotowali się do samodzielnego wystąpienia. Miało ono miejsce podczas Drzwi Otwartych Szkoły i było połączone z tematycznymi animacjami dla najmłodszych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nowe regały. Na nich nowe książki. Mnóstwo nowych, pachnących, pięknie wydanych książek. Aż chciałoby się przeczytać wszystkie! A to jeszcze nie koniec... Wkrótce będą dostępne także kolejne z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zamówione w drugiej turze. Ach, jak ciekawie się zapowiadają jesienne i zimowe wieczory! Tylko od którego tytułu zacząć?

Akcja społeczna "Narodowe Czytanie"

W naszej szkole w tym tygodniu włączamy się w ogólnopolską akcję społeczną Narodowe Czytanie. Obchodząc stulecie odzyskania przez Polskę suwerenności, chcemy poznać albo przypomnieć sobie piękną, wartościową i wzruszającą literaturę patriotyczną. Chcemy dowiedzieć się, co czuli nasi pradziadkowie, kiedy walczyli o godność, niepodległość swoją i naszą; o czym marzyli, a także - jakie spotykały ich trudności, kiedy już doczekali się wolności. Dlatego uczennice klas VII i VIII czytają nam fragmenty "Przedwiośnia" oraz innych utworów z Antologii Niepodległości.

Origami w 10 minut

Nie ma miejsca na nudy w czasie przerwy! Lubimy wpadać do biblioteki i wyczarowywać papierowe cuda. Polecamy ten wspaniały relaks międzylekcyjny.

BIBLIOTEKA SPEŁNIA ŻYCZENIA

W ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Szkoła może zakupić do biblioteki książki, o których marzą uczniowie, a których jeszcze nie ma na regałach. Śmiało więc można wyrażać i składać swoje książkowe życzenia.