Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w ramach Priorytetu 3 do naszej biblioteki szkolnej trafiły nowości wydawnicze – zakupiono 443 książki za kwotę 12 000 złotych. Nasza biblioteka została również zaopatrzona w nowe regały biblioteczne. 

Realizacji programu towarzyszył organizowany przez bibliotekę i współpracujących nauczycieli projekt czytelniczy „Spełniamy Czytelnicze Marzenia”, którym głównym celem było rozpowszechnianie czytelnictwa, zachęcanie do sięgania po książki oraz wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Uczniowie i nauczyciele zgłaszali swoje propozycje zakupu nowych książek.

 

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Narodowe Czytanie”. Dnia 8 września nauczyciele prezentowali fragmenty książki "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Uczniowie licznie zgromadzeni na boisku szkolnym mieli możliwość zapoznania się z utworem i z ciekawymi informacjami na jego temat, zamieszczonymi na tablicy szkolnej. 

13 września z okazji 129 rocznicy urodzin Juliana Tuwima, odbyła się akcja czytelnicza "Czytanie w plenerze". Wydarzenie zrealizowane było w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 promującego czytanie książek i korzystanie z bibliotek. Uczestnicy akcji siedząc na kocach mogli wysłuchać i wziąć aktywny udział w czytaniu wierszy Julina Tuwima: "Rzepka", "Lokomotywa", "Ptasie radio". 

W ramach „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” nauczyciele razem z uczniami czytali książkę Janiny Papuzińskiej „ Szewczyk Dratewka”. 

We wrześniu ogłoszony został konkurs na najładniejszy album „Moje czytanki”. Na podstawie przeczytanych książek uczniowie wykonują album z ilustracjami. Konkurs trwa do 20.05.2024, a jego głównym celem jest zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książkę.  

Uczniowie klasy III brali udział w warsztatach teatralnych. Podczas zajęć samodzielnie wykonywali kukiełki, które później wykorzystaliśmy w przedstawieniu p.t. „Królewna Śnieżka”. Podczas takich zajęć dzieci stają się reżyserami, scenografami, scenarzystami. Wszelkiego rodzaju teatrzyki, w których wykorzystuje się kukiełki, wyzwalają aktywność twórczą, często przełamują barierę lęku, oraz nieśmiałości u wielu dzieci.  

Październik – „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych" z tej okazji odbył się w szkole konkurs fotograficzny z książką w tle " Sleeveface" . Udział polegał na wykonaniu niebanalnego zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała.  

Uczennica z klasy VII włączyła się do akcji „Booktalking”. Podczas przerwy w bibliotece naszym czytelnikom zareklamowała swoją ulubioną książkę. Przedstawiła bohaterów, fabułę i kilka scen z książki w taki sposób, by inni uczniowie chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie.  

W październiku biblioteka rozpoczęła akcję uwalniania książek „Bookcrossing”. “Uwolnione książki” można było zostawiać na regale znajdującym się w bibliotece szkolnej do 31.10.23. po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. 

Uczniowie klas I-III wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Na najładniejszą zakładkę do książki”. Prace były wykonywane techniką dowolną i przynoszone do biblioteki do 31.10.2023. Dużą popularnością cieszył się ten konkurs. 

W naszej bibliotece odbył się również konkurs szkolny na najładniejszą pracę plastyczną "Kolorowa jesień" z wykorzystaniem liści. Prace w formacie A-4 uczniowie przynosili do biblioteki do 15.11.2023 r. 

W listopadzie przeprowadzona została akcja czytelnicza w klasie I „Plastusiowy pamiętnik”, w ramach której czytane były fragmenty książki. Uczniowie opowiadali na pytania odnośnie przeczytanego tekstu. A na koniec każdy kolorował swojego Plastusia. 

Uczniowie klasy I zostali oficjalnie pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, oraz przeczytali tekst „przysięgi czytelnika”. Dostali w prezencie zakładki do książki i plan lekcji do wypełnienia dla siebie.   

Przygotowanie w bibliotece szkolnej wystawy tematycznej z okazji „Dnia Niepodległości”. Wykorzystane zostały pozycje książkowe dostępne w bibliotece. 

Uczeń klasy VII wziął udział w akcji  „Plakat reklamujący bibliotekę szkolną”. Samodzielnie wykonana praca zaprezentowana jest na tablicy w naszej bibliotece. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa i bibliotekę szkolną. 

W bibliotece odbyła się wystawa nowości książkowych prezentująca zakupione pozycje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

We współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  klasy VII i III mogły uczestniczyć w bardzo interesujących lekcjach bibliotecznych: „ Świat w obrazkach – historia komiksu” i „Muzeum książki dziecięcej”. 

W grudniu uczniowie klas IV-VIII mogą wziąć udział w konkursie literackim "I Ty możesz zostać pisarzem". Praca musi mieć formę opowiadania lub wiersza. Oprócz zgodności gatunkowej oceniane będą: pomysłowość, podjęty temat, indywidualny styl autora, poprawność językową. 

Wszyscy uczniowie mogą wziąć udział w konkursie na wykonanie przestrzennej pracy „Bombki Bożonarodzeniowej”. Prace wykonane z dowolnego tworzywa w dowolnej technice można przynosić do 06.12.2023. Wykonane bombki ozdobią choinkę w naszej bibliotece. 

W grudniu ukaże się numer specjalny naszej gazetki szkolnej „Aniołki” 

W  marcu 2024 roku w naszej bibliotece zaplanowane są spotkania autorskie połączone z warsztatami z łódzką pisarką Małgorzatą Skwarek-Gałęską, która w dorobku ma pięć wydanych tomików wierszy, kolejny ukaże się wkrótce.

Zobacz również:

Targi edukacyjne - fotorelacja

Iwona Pogoda-Majka /SP 170

więcej

Turniej piłki nożnej

Iwona Pogoda-Majka /SP 170

Z okazji Mikołajek zorganizowaliśmy w naszej szkole turniej mini piłki nożnej. Brało w nim udział 9… więcej

Igrzyska Dzieci

Iwona Pogoda-Majka /SP 170

W ostatnim tygodniu przed świętami nasze uczennice pojechały na półfinał rozgrywek piłki siatkowej w… więcej

Życzenia świąteczne

Iwona Pogoda-Majka /SP 170

więcej